Dana 17. studenoga 2024. godine održan je jesenski susret hrvatskih rimskih studenata i proslava blagdana sv. Nikole Tavelića u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu. Proslava je započela misnim slavljem u 18 sati koju je predslavio i propovijedao mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj. Na početku sv. Mise okupljene je pozdravio rektor Zavoda Marko Đurin koji je izrazio zahvalnost Gospodinu i hrvatske zajednice u Rimu za novog blaženika u našemu narodu – fra Alojzija Palića. Na osobit način zahvalio je nadbiskupu Lingui na njegovoj prisutnost te mu čestitao i 40. obljetnicu svećeničkog ređenja. Na misi su, uz četrdesetak svećenika, koncelebrirali i kardinal Lazzaro You Heung sik, prefekt Dikasterija za kler i mons. Petar Rajič, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu. Na misi su sudjelovali brojni vjernici, redovnici i redovnice, studenti i studentice, članovi hrvatske rimske zajednice te prijatelji, rodbina i poznanici mons. Lingue.
Propovjednik je istaknuo kako je svijet oko nas prepun strepnje – od pandemije Covida, realnih prijetnji nuklearnim sukobom, ratovima koji su se proširili u svakom kutku planeta… Stvarnost smrti, kolektivne ili individualne, jest neizbježna. Vjera u život nakon smrti umiruje, no kako? Isus u današnjem evanđelju potvrđuje da Njegova riječ ne prolazi. „Doista, ako Njegova Riječ postane naš život, ako On postane tijelom u nama, ne živimo više mi, nego Krist živi u nama, kako reče sveti Pavao (Gal 2, 20). I On je Uskrsli. Ovo je kršćanski odgovor na veliku tjeskobu koja potiče pomisao na kraj“. Mons. Lingua, nastavio je kako prorok Daniel potvrđuje da će se spasiti onaj tko bude zapisan u Božjoj knjizi. Bog govori i, govoreći, stvara, kako svjedoče prve stranice Knjige postanka. Svakoga je od nas, jednoga dana, Bog “izgovorio”, izgovorio iz svojih usta, nazvao nas imenom i zapisao u svoju knjigu. Dakle, ako je sve što je od Boga stvoreno, izgovoreno, onda ništa neće biti izgubljeno, sve ima pečat vječnosti. Na nama je, u slobodi koja je najveći Božji dar, surađivati s onim planom koji je Gospodin izgovorio, zapisao za nas. „Zato će nebo i zemlja proći: jer ono što nije Božja Riječ, ono što nije u skladu s tim planom, bit će uništeno – ‘ne’, grijeh, bit će uništen; a ‘da’ Njegovoj volji, ostat će“. Tražiti i vršiti Božju volju jedina je sigurnost da smo ostali u njegovoj Riječi, u ljubavi Kristovoj koja nas oslobađa. Dakle, ako dar Kristove krvi slobodno prihvatimo, ona nas čisti te sve nanovo stvara te, tako, obnovljene vraća nas Ocu. Nuncij Lingua također je istaknu kako Danas slavimo osmi Svjetski dan siromaha. Tema koju je Papa odabrao za ovu godinu preuzeta je iz knjige Sirahove: “Molitva siromaha uzlazi k Bogu” (usp. Sirah 21,5). Siromašni nemaju ništa za ponuditi osim sebe, svoje molitve. Oni su ti koji najbolje sudjeluju u Kristovu siromaštvu koji je na križu izgubio sve, pa i ono najdragocjenije što je imao, odnos s Ocem, kad je zavapio Bože moj, zašto si me ostavio? I Otac je čuo taj zaziv, koji mu je dopirao do uha, kao molitva siromaha.
Nuncij u Hrvatskoj nastavio je kako danas slavimo i spomen na prvoga hrvatskoga sveca Nikolu Tavelića koji je s još tri subrata, ubijen in odium fidei u Jeruzalemu. Oni su prvi mučenici Kustodije Svete zemlje. „Njihova se krv pomiješala s Kristovom na križu, samo nekoliko metara od istog mjesta. Ta krv, koja se i danas miješa s onom tolikih žrtava koje vape o svojoj napuštenosti. Po zagovoru svetog Nikole neka Bog i dalje čuje vapaj svojih siromaha… Marijo, Majko siromaha, moli za nas“, zaključio je propovjednik.
Na kraju misnoga slavlja, Rektor je zahvalio predslavitelju i svima okupljenima, osobito onima koji su sudjelovali u organizaciji proslave te izradi Hrvatskog rimskog adresara 2024./2025. koji je izišao i ove godine iz tiska upravo prigodom ove proslave te je podijeljen svima prisutnima.
Nakon mise je u crkvi održano predstavljanje knjige mons. Lingue„…da svijet uzvjeruje“ („Perché il mondo creda“). Nakon predstavljanja knjige, okupljeni su se uputili na prigodni domjenak i druženje.
Marin Mlađenović
Foto: Josip Papak