Proslava Duhova i molitva za Domovinu u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu

Hrvatska rimska zajednica sabrala se u nedjelju 27. svibnja 2012. u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu na svečanom misnom slavlju kako bi proslavila svetkovinu Duhova i molila za Domovinu. »Svjesni smo da nam svako dobro dolazi od Boga i stoga upravljamo naše molitve dobrome Bogu, za našu Domovinu, za sve njezine stanovnike, za njihov napredak, za opće dobro sviju, za svakoga od nas«, rekao je na početku misnoga slavlja rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima msgr. Jure Bogdan pozdravljajući nazočne.

Svečano misno slavlje predvodio je cibalski naslovni nadbiskup, glavni tajnik Biskupske Sinode u Rimu msgr. Nikola Eterović u koncelebraciji apostolskog nuncija u Kuvajtu, Bahreinu i Kataru te apostolskog delegata za cijeli Arapski poluotok msgr. Petrom Rajičem, rektorom Zavoda msgr. Jurom Bogdanom te četrdesetak hrvatskih svećenika koji se nalaze na studiju ili vrše crkvene službe u Rimu.

Na početku homilije nadbiskup Eterović govorio je o našem dioništvu Duhovskog događaja koje se milošću Božjom ponavlja u Crkvi te nas potiče »na obnovu Božje prisutnosti u nama koja je možda oslabila, potisnuta grijehom ili ograničena lažnim vrijednostima«. Posebno je istaknuo učinke Duha Svetoga koji nas uvode u svu istinu po kojoj doživljavamo obraćenje i preobraženje te postajemo svjedoci Isusa Krista. »Oslobađamo se straha i ljudskoga obzira te izlazimo iz anonimnosti kako bi javno i radosno navještali velika djela Gospodnja na svim jezicima svijeta«, rekao je nadbiskup Eterović, nadodavši kako i «mi želimo naviještati velebna djela Gospodnja na hrvatskom jeziku upravo danas kada naša rimska zajednica zahvaljuje i moli za domovinu. Želimo to učiniti u vjernosti Duhu Svetome kojega smo primili, zahvalni našim roditeljima i precima koji su surađivali s Božjom milošću, koji su živjeli po katoličkoj vjeri i nama je predali kao svetu baštinu, najdraže životno blago«.

Govoreći o značenju riječi Domovina i svemu onome što ta riječ obuhvaća nadbiskup Eterović je rekao: »Domovina to su posebno naši ljudi koji govore istim jezikom, u raznim narječjima, koji pripadaju istoj kulturi. U njoj su odgojeni i nju stvaraju. U isto vrijeme ta se kultura razvija u dodiru s kulturama drugih naroda. Mudrost je obogatiti svoju kulturu pozitivnim doprinosom drugih kultura, a ludost je izgubiti vlastitu kulturu pred najezdom drugih, naizgled jačih kultura, posebno, kao u naše doba, ako se radi o negativnim kulturnim pojavama koje nazivamo sekularizam i konzumizam«.

Kako se ove godine navršava 20. obljetnica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, nadbiskup Eterović prisjetio se i važnih događaja za hrvatsku domovinu kao što su: posebna aktivnost Svete Stolice u međunarodnom priznanju Republike Hrvatske i nastojanju da prestane rat te u uspostavi pravnog poretka suvremene, demokratske države; ugovori što ga je Sveta Stolica sklopila sa Republikom Hrvatskom; Pastirski pohodi dvojice Papa Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini; beatifikacija kardinala Alojzija Stepinca, Ivana Merza i Marije Petković, itd.

»Ova obljetnica koju slavimo na blagdan Duhova prigoda je da zahvalimo Gospodinu na obilnim darovima kojima nas je obdario kroz ova dva desetljeća naše crkvene i nacionalne povijesti. Ona se nadovezuje na tisućljetnu povijest hrvatskoga naroda koja je od svojih početaka na teritoriju današnje Lijepe naše prožeta kršćanstvom, a ostvarivala se u raznim državnim oblicima i zajednicama. Ipak, ovih posljednjih 20 godina predstavlja posebno razdoblje, ostvarenje stoljetnih težnji naših predaka, a za nas vjernike, i posebnoga Božjega blagoslova« rekao je nadbiskup Eterović. Spomenuo je također  da je u godinama nezavisnosti i izgradnje demokratskih ustanova, bilo i propusta, pogrešaka, zloupotreba… O tome nas obilno svakodnevno izvješćuje tisak i ostali mediji, zaustavljajući se na žalost uglavnom na negativnostima.

Uz brojne veleposlanike i diplomatske predstavnike raznih zemalja, misnom slavlju nazočili su veleposlanik Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici Filip Vučak i hrvatski veleposlanik u Italiji Tomislav Vidošević.

Liturgijskome slavlju doprinijeli su i članovi talijansko-hrvatskoga društva Zajc – Verdi iz Zagreba koji su nakon misnog slavlja održali koncert duhovnih skladbi. (Ž.F.).